Aktuális

Mindössze kilenc hónappal az alapkőletétel után, július 9-én ünnepélyes keretek között átadták a Szerencsi Szent Erzsébet Görögkatolikus Bölcsődét. A modern, minden igényt kielégítő intézmény keresztény szellemiségben, a kor legmodernebb elvárásainak megfelelő környezetben fogadja a legkisebbeket.

Régi vágya teljesült a helyi közösségnek azzal, hogy a római katolikus és református intézmények mellett immár görögkatolikus bölcsőde is működik a városban. A 240 millió forintos pályázati forrásból megvalósult beruházás egy nagyobb, 600 milliós támogatási csomag része volt, melyből Szerencs mellett Encsen is új bölcsőde épülhetett. Az új intézmény két csoportban összesen 26 kisgyermek nevelését teszi lehetővé. Róluk négy szakképzett kisgyermeknevelő és két dajka gondoskodik. Bialkó Mária, a Miskolci Egyházmegye Közfeladatellátó Intézményei Fenntartójának (MEKIF) igazgatója az átadón elmondta, a Szuhay László főépítész által tervezett épület a mai kor technológiai és pedagógiai elvárásainak is megfelel. Hangsúlyozta, hogy az intézmény több mint egy fizikai építmény: a hit, a közösség és a család megbecsülésének szimbóluma, amely biztos alapot nyújt a jövő generációjának.

Modern külső és belső várja a gyermekeket és a szüleiket

Az átadóünnepségen Soltész Miklós, az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár kiemelte, hogy míg 15 évvel ezelőtt csupán 9 egyházi fenntartású bölcsőde volt az országban 215 férőhellyel, mára ez a szám 237-re nőtt, ahol mintegy 4000 gyermeket nevelnek. Soltész Miklós beszédében hangsúlyozta, bár a bölcsőde európai uniós támogatásból épült, ez „a mi pénzünk, magyaroké”. Úgy fogalmazott, „nem zsarolhatnak minket olyan dolgokkal, amelyek fölülírják a keresztény tanítást”. Szerinte az egyházak közösségteremtő munkája és értékrendje támpontot ad a szülőknek abban, hogy mit érdemes továbbadni a gyermekeiknek.

Dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője egyebek mellett arról beszélt, hogy az országos bölcsődei hálózatfejlesztés igazi sikertörténet. Ismertette, 910 olyan település van az országban, ahol 2010-ben nem volt bölcsőde, ma pedig már van. Közölte, ma már mintegy 70 ezer bölcsődei férőhely van az országban és csaknem 1240 településen működik ilyen intézmény. Hozzátette, Szerencsen a görögkatolikus bölcsőde szerdai átadásával 76-ra bővül a városi férőhelyek száma. Dr. Koncz Zsófia a kormány családokat támogató intézkedéseiről is beszélt. Kiemelte, hogy a jövőben is elérhető lesz a bölcsődei térítési díj támogatása, amely havonta akár 50 ezer forintot is jelenthet, egyedülálló szülő esetén pedig 65 ezer forintot. Emellett a kormány ösztöndíjprogramot indított a kisgyermeknevelő-képzésben résztvevők számára.

Az új bölcsődében két csoportban összesen 26 kisgyermek nevelését teszi lehetővé

Az új épületet Dr. Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye püspöke szentelte meg. Beszédében Szent Erzsébetet idézte, aki mindenét a szegényeknek adta, és megmutatta, hogy a jóság a gyermekek lelkében kamatozik igazán. Az ünnepséget Kiss Attila, Szerencs polgármesterének szavai zárták, aki szerint a kultúra, a keresztény tanítás és a nemzeti identitás olyan biztos pontok, amelyekre mindig lehet és kell is építeni. Az új bölcsőde mindhárom értéket képviseli, biztosítva a legkisebb szerencsiek számára a lehető legjobb indulást az életben. Az eseményen közreműködött a Szerencsi Férfikar és Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjai.

Borítókép: Dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője, Soltész Miklós egyházi és nemzeti kapcsolatokért felelős államtitkár és dr. Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye püspöke (b-j) a szerencsi Szent Erzsébet Görögkatolikus Bölcsőde átadásán 2025. július 9-én

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.